Herkesin Derdi Kendine – Oğuz Dinç

Yatak odasından çıkmadan önce küçük aynasında çillerine baktı kadın. İyice yaklaştı aynaya, yüzünü sağa sola çevirdi. Artmışlar mıydı? Dudağını büzdü, yanaklarına, burnuna ovalayarak güneş kremi sürdü. Sokakları parlatan yakıcı yaz güneşine karşı elli faktör. Cep telefonunu aldı mı diye kol çantasını yoklarken banyodaki eşine “Hazırım!” diye seslendi.

Dişini fırçalarken “Tamam, çıkıyoruz!” demeye çalışan adamın sözleri macunun köpüğünde komik komik boğuldu. Ağzını çalkalayıp “Çıkıyoruz!” diye tekrarladı, bu sefer düzgün bir sesle. İşini bitirince başını öne eğip, acayip açılarla alnını kırıştırarak aynada  saçının tepesini görmeye çalıştı. Yeni şampuanın yanında gelen losyonu da sürüyordu bir aydır. Seyrelen yerleri, kapanıyor muydu? Tam göremeyince alnını daha fazla kırıştırmak istemedi, pes etti. Losyonun sivri uçlu mavi-beyaz kutusunu bir cevap istermiş gibi anlamsızca tutup bıraktı.

Kadın cep telefonunu salondaki üçlü koltuğun kenarında bulunca çıktılar. Adamın eli kadının omzunda, koridoru geçip asansörü çağırdılar. Çabucak geldi, gri metal kapı açıldı.

Aynı anlarda, alt dairelerindeki adam evinin sessizliğinden çıkmış, koridorun sarı ışığında asansöre yürüyüp düğmeye basmış, beklemeye başlamıştı Sabahtan beri evdeydi, kimseyle konuşmamıştı, bir an önce yalnızlığından uzaklaşıp şehirde dolaşmak istiyordu. Duvardaki aynada gri gömleğini beğendi, ütülense daha da güzel dururdu ama üşenmişti.

Asansör açılınca çift kenara yanaştı, adam belli belirsiz gülümseyerek girip karşı duvara yaslandı. Zemin düğmesi basılıydı.

Kadın, gri gömlekli adamın esmer, güneş yanığı yüzüne kaçamak bir bakış attı; parlak teninde hiç çil yoktu. Kendisi böyle yansa çilleri ne biçim artardı. Bakışları yere indi, kocasına bir adım yanaştı.

Kocası, kendisiyle aynı yaşlarda gözüken adamın saçlarına bakıyordu. Atletik, İyi basket oynayan liseli gençlerinki gibi durduğu yerde dalgalanan, gür, canlı, göz alıcı saçlar. Marketlerde gezinirken tavandaki güvenlik kamerasının ekranında başının tepesindeki keli gördüğü anları hatırladı, canı sıkıldı. Bakışları yere inerken elini eşinin omzuna koydu.

Adam göz ucuyla çiftin alyanslarını inceliyordu. Yıllanmış, ilk zamanların toy parlağını geride bırakmış yüzüklere mütevazı, olgun bir renk oturmuştu. Kadın şirindi, çilleri kumral yüzünü süslüyordu. Kocası sakin, orta halli, düzgün bir tipti. Birbirine şefkatle dokunan iki huzurlu insan. Böylesi az bulunuyordu artık. Yanı başında bir sevgilinin samimi, gülen yüzünü görmenin bulut gibi beyaz, yumuşak tadı… Aylar öncesinden kalan, kül rengi bir ayrılma anı gözlerinin önünden geçti. Elini bir desteğe ihtiyaç duyar gibi kenara dayadı, bakışları kat düğmelerine takılı kaldı.

Zemin katta kapı açılınca karşılıklı gülümsediler. Grili adam kibar bir hareketle buyurun yaptı, kadınla kocası teşekkür edip çıktılar.

Dışarıda otoparkta yürürlerken eşinin koluna girdi kadın, “Adamın hiç çili yoktu, o kadar da yanmış…” dedi. “Saçları da amma gürdü,” dedi kocası, şampuanını sorsa mıydı?

Arkalarında kalan adam bunları duymuyordu, adımlarındaki özgürlük hissi, yüzüksüz elinin hafifliği bir an hoşuna gitmişti, “Bütün ömür aynı kadınla geçer mi yaaa?” dedi içinden, kimi arayacağını düşünmeden cep telefonunu çıkardı.

OĞUZ DİNÇ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Van’da genç yazarlara, “Fikirden Kurmacaya Bir Öykü Yaratmak” isimli bir atölye veren Serpil Canalan bu yolculuğunu “Bir Çizgili Defter Meselesi” yazısıyla kaleme aldı.

Bağlantı profilde.

@serpilcnln
...

Mehmet Can Şaşmaz, “Ceza” isimli öyküsüyle Yazı İşleri’nde!

Bağlantı profilde.

@mehmetcansasmaz
...

Ahmet Erkam Saraç, “Sakın Efsane Söyleme” isimli öyküsüyle Yazı İşleri’nde!

@aerkamsarac

Bağlantı profilde.
...

Oğuz Dinç, “Herkesin Derdi Kendine” isimli öyküsüyle Yazı İşleri’nde!

@oguzdinc_official

Bağlantı profilde.
...

Dilara Ulu, “İzafi Mesele” isimli öyküsüyle Yazı İşleri’nde!

@dileabag

Bağlantı profilde.
...

Mehmet Can Şaşmaz, “Ödül” isimli öyküsüyle Yazı İşleri’nde!

Bağlantı profilde.

@mehmetcansasmaz
...

Hatice Tosun, Duygu Terim’in “Aslında Her Şey Yolunda” kitabı üzerine yazdı.
Yazı İşleri’nde okuyabilirsiniz.

Bağlantı profilde.

@htc.tsn
@duyguterimm
@notoskitap
...

Patricia Engel’in “Aida” isimli öyküsü Zeynep Rade çevirisiyle Yazı Işleri’nde.

Link bağlantıda.

@patricia__engel @zeyneprade
...

Gizem Eroğlu, Sergey Arno’nun “Kapılar” isimli öyküsünü Yazı İşleri için çevirdi.

Bağlantı profilde.

@gizemm.eroglu
...

Taner Gülen, “Veçhe Farkı” isimli yeni denemesiyle Yazı İşleri’nde.

“Onca şahesere rağmen yazmayı sürdürürüz. Bir yere varmayacağını bildiğimiz bir devamlılığın eline bırakırız kendimizi. Eğer tersi geçerli olsaydı Shakespeare’den, Dostoyevski’den, Kafka’dan, Joyce’tan sonra hiç kimse kalem oynatmaya, tek bir laf etmeye kalkmazdı.”

Bağlantı profilde.
...

Yavuz Yavuzer, yakın zamanda Sel Yayınları’ndan yayımlanan “Âlemciler” isimli öykü kitabının yazarı Zafer Doruk ile söyleşti.

Link bioda.

@zaferdoruk421 @1yavuzyavuzer @selyayincilik
...

Lydia Davis’in yeni kitabı Our Strangers’tan kadınlığın aşamaları ve bir kız çocuğundan bir kadına dönüşmenin kafa karıştırıcılığı üstüne bir yazı, “Hayatımdaki Yeni Şeyler” Yazı Işleri’nde. Müge Oskay çevirdi.

Bağlantı profilde.

@mugeoskay
...

Deniz Büyükbozkırlı, “Yalnızlara Özel Menemen” isimli öyküsüyle Yazı İşleri’nde!

“Menemenimi sahanıyla televizyon karşısındaki sehpaya taşıyorum. Ekranda adamın biri atölyesinde eyer yaparken atının geçirdiği kazayı, bacağındaki yarayı anlatıyor. Dünyaya at olarak gelmek ister miydim? Sağlam bir çifte atıp dört nala kaçmak? Aklım hep başka yerde, hep yanlış yerde…”

Link profilde.

@denizaybozkir
...

Şenay Eroğlu Aksoy, Boşluğun Kıyısı isimli öyküsüyle Yazı İşleri’nde!

Bağlantı profilde.

@senay.eroglu.aksoy
...

Salihcan Sezer, Cemil Kavukçu’nun yeni kitabı “Gölgeli Muhabbetler” üzerine yazdı.
Yazı İşleri’nden okuyabilirsiniz.

Bağlantı profilde.

@monbey
@canyayinlari
...

Senem Balaban, Olive Senior’ın “Lolipop” isimli öyküsünü Yazı İşleri için çevirdi.

Bağlantı profilde. 📌

@sen_emba_laban
...

Fırat Yılmaz, “Bamyasker” isimli yeni öyküsüyle Yazı İşleri’nde.

“Bamyaskerler hepinize söylüyom. Düzgünce diziliverin bakalım şimdi. Sen büyük bamyasker! Senin görevin en son kurumak. Sen kuruyunca tüm hepiniz kuruyacak. Öyle gelip, toplucam sizi. Oldu mu? ... Oldu komutanım Samet Paşa!”

Link bioda.

@firatyilmaz12
...

Yakın zamanda YKY’den yayımlanan “Ustam Diyorum Öldü” adlı kitabının ardından Makbule Aras Eyvazi ile Yavuz Yavuzer söyleşti. Link bioda.

@arasmakbule @1yavuzyavuzer @yky_yayinlari
...

Zeynep Rade`nin çevirisiyle "Bir Biyografi Yazarına Mektuplar - Joyce Carol Oates" şimdi Yazı-İşleri`nde. Link profilde. 📌
@zeyneprade
#birbiyografiyazarınamektuplar
...

Gülcan Ayral, Erkan Karaaslan’ın “Kaplumbağalar Ölmesin” kitabı üzerine yazdı.
Yazı İşleri’nde okuyabilirsiniz.

Bağlantı profilde.

@erkan__karaaslan
@gulcanayral
@selyayincilik
...

Yazı İşleri


Künye

Yayın Yönetmeni

Murat Çelik


Yayın Kurulu

Duygu Değirmenci

Elif Yeşilkaya

Eris İnal

Fırat Yılmaz

Gülcan Ayral

Hatice Tosun

Müge Oskay

Salihcan Sezer

Tolga Esat Özkurt

Yavuz Yavuzer

İletişim

[email protected]

Press ESC to close