Erkan Karaaslan’dan Ötekilerin Hikâyeleri: “Kaplumbağalar Ölmesin” – Gülcan Ayral

 

Erkan Karaaslan’ın ilk öykü kitabı Kaplumbağalar Ölmesin Sel Yayıncılık aracılığıyla Haziran 2022’de okuyucuyla buluştu. Can alıcı, güncel ya da güncelliğini yitirmemiş, insana, topluma dair konuların akıcı ve sade bir dille anlatıldığı farklı zaman ve olaylara ait öyküler, yazarın zihninde, gönlünde iyice demlenmiş, özgün bir tat ve olay örgüsüyle sunulmuş. Birbirinden güzel on iki öyküyü içeren kitaba buradan birkaç öyküyle kapı aralamaya çalıştık.

Bu öykülerden ilki olan “Görülmüştür”, yanarak ölen bir yakının teşhisinden alıyor adını. Öykünün kahramanı, kırklı yaşlarının yılgınlığıyla, gözü kara sevgiliyle başkaldırı ve direnişi paylaştığı gençliği arasında gidip gelen bir kadın. Acılarını, gece, uykularını çaldığı için ilaçlarla; gündüz, kötülükleri kazırcasına temizlikle unutmaya çalışmakta. Tutuklanan ve ölüm orucunda olan gençlerin birçoğu gibi kadının sevgilisi de devlet tarafından başlatılan “Hayata Dönüş Operasyonu”nda çıkan yangında can veriyor. Kömürleşmiş bedenini gencin annesiyle birlikte teşhis etmek zorunda kalıyor. Yetkililerin istenirse DNA testi yapılabileceğinin söylemesi karşısında hareketsizce duran annenin “Gerek yok, ne fark eder, hepsi bizim çocuğumuz,” diyerek kömürleşmiş parçalardan birini siyah bir poşette alıp çıkması, okuyucuya derinden sarsacak bir bitiş sahnesi sunuyor.

Devamında bir çocuk kahramanın dilinden “Bitmeyen Yaz” öyküsü anlatılıyor. Ailesinin geçim sıkıntısı sebebiyle değerli birçok şey satılırken, elden çıkarılması tabu olan bağlama, televizyonda konu komşunun seyrederken ağlaştığı alevler içinde kalan kocaman bir bina, korkudan üstü bez ile örtülmüş gözü sürmeli eli kılıçlı adamın saklanan resmi ve öğretilen türkülerle, sıkıntıların yaşandığı sosyal bir olgunun altı çiziliyor. Bahsedilen olguya bir mekândan, “Madımak Oteli”nden ışık tutuluyor. Yazar, tarihe geçmiş bu önemli olayı, acıyı yaşayanlar gözünden, hafızalara güneş ışığı gibi gerçek ve nakış gibi ince bir şekilde kazıyor.

“Dağ Başı Suskunluğu”, bahsettiğimiz ilk iki öykü gibi siyasi bir konuya başka bir hayat içinden değiniyor. Bu öyküde birkaç küçükbaş hayvanla geçimini çobanlık yaparak sağlayan, oğlu ve kızı dağa gitmiş acılı bir anneyi tanıyoruz. Herkesin bildiği ancak açıkça konuşmaktan çekindiği, tarafların kendi penceresinden yorumladığı diken üstü bir gerçeklik, bu anne üzerinden sunuluyor. Yaşlı, dil bilmez, yol bilmez, dağlara çıkmış çocuklarının hasreti korkusunun önüne geçmiş, her şeyden önce anne olan Rinde’nin hikâyesini okuyoruz. Bir yanda korkudan insanlık onurunu unutmuş, askerle Rinde arasında tercümanlık yapan Kör İsa ve askerler, diğer yanda çocuklarından iyi bir haber alma karşılığı yiyecek vermek zorunda kaldığı dağdan gelenler. İki ucu ateşli bir hat arasında tek derdi evlatları olan bir anne. Özellikle kullanılan diyaloglar ve Rinde’nin dramı olayın insani boyutundan değerlendirilmesini sağlaması açısından çok etkileyici bir öykü.

Kitabın adını konusundan aldığı “Kaplumbağa Çobanı” öyküsü ise “Bitmeyen Yaz”daki çocuk kahramanın yaşadığı ayrı bir hikâye olarak karşımıza çıkıyor. Mahallenin servis şoförü Aziz Amca yakalandığı hastalık günden güne kötüleşirken, kahramanımız çocuktan, para karşılığı, besleyeceğine inandırdığı kaplumbağalardan her gün bir tane getirmesini istiyor. Çocuk, Aziz Amca ölene kadar her gün, bazen tehlikeleri de göze alarak, arayıp bulduğu kaplumbağaları getiriyor. Hem hasta birinin isteğini yerine getirmek, hem hayalindeki saati ve bisikleti almak için para biriktirmek için fırsat olarak görüyor bu işi. Ta ki, bir gün top oynarken atıştığı arkadaşından “kaplumbağa çobanı” lafını işitip, topladığı kaplumbağaların iyileşmek için kesilip kanının içildiğini öğrenene kadar. Allak bullak oluyor ve işin aslını gidip Aziz Amca’nın karısından öğreniyor. Bulmaya çalıştığı neden sorusuna, kendisine kaplumbağa veren Durmuş Ali’den, “İyinin daha iyi için feda edilebileceği” cevabını alıyor. Çocuk kazandığı parayla saat ya da bisiklet almaktan vazgeçip duvarlara yazılar yazan abilere boya alarak, tüm duvarlara “Kaplumbağalar Ölmesin” yazmalarını istemeye karar veriyor. Öykü finali okura, feda edilenin kaplumbağalarla birlikte çocuğun hayallerinin de olduğunu hissettiriyor.

Kitabın genelinde kadın, çocuk, genç, yaşlı birçok farklı kahraman toplumdaki rollerinin sorunlarını hikâyeleri ile aktarıyor. Çoğunlukla öykülerde kahraman anlatıcı, birkaç da tanrısal anlatıcı tercih edilmiş ve her ikisinde de başarılı işler çıkmış ortaya. Ülkenin nasır tutmuş siyasal ve sosyal yaraları direkt isimleri verilmeden ama bir tablo gibi somutlaştırılarak yazıyla ifade edilmiş. Yazar; solcu, Alevi, Kürt, kadın şiddeti, mesleki sorunlar, yaşlılık, yalnızlık, komplekslerin açtığı yaralar, ağır yükleri olan örselenmiş çocuklar gibi geniş bir konu yelpazesini, hayatın çeşitli veçheleriyle sağlam ve edebi ifadelerle anlatmış.

Tüm sanat dallarında olduğu gibi yazıda da değişik üslup arayışları ve uygulamaları artarken, her güzel şeyin illa çok farklı olması gerekmediğini, acıların, üzüntülerin, sıkıntıların, sevinçlerin yani insani duyguların aynıyken, bunu aktarmanın da bilindik anlatım yöntemleriyle pekâlâ yapılabileceğini Erkan Karaaslan’ın öykülerinde görebilirsiniz. Bunu, o tanıdık üslubu kullanarak gösteren öyküleri, okuyucuyu hikâyenin içine çekip ister istemez tüm bu meseleleri kahramanlar gözünden yeniden düşünmeye, değerlendirmeye götürüyor. Özgün hikâyelerinin tadını okuyucunun damağında bırakan yazarın yeni öykülerinin de merakla bekleneceğini bugünden rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dilara Ulu, “İzafi Mesele” isimli öyküsüyle Yazı İşleri’nde!

@dileabag

Bağlantı profilde.
...

Mehmet Can Şaşmaz, “Ödül” isimli öyküsüyle Yazı İşleri’nde!

Bağlantı profilde.

@mehmetcansasmaz
...

Hatice Tosun, Duygu Terim’in “Aslında Her Şey Yolunda” kitabı üzerine yazdı.
Yazı İşleri’nde okuyabilirsiniz.

Bağlantı profilde.

@htc.tsn
@duyguterimm
@notoskitap
...

Patricia Engel’in “Aida” isimli öyküsü Zeynep Rade çevirisiyle Yazı Işleri’nde.

Link bağlantıda.

@patricia__engel @zeyneprade
...

Gizem Eroğlu, Sergey Arno’nun “Kapılar” isimli öyküsünü Yazı İşleri için çevirdi.

Bağlantı profilde.

@gizemm.eroglu
...

Taner Gülen, “Veçhe Farkı” isimli yeni denemesiyle Yazı İşleri’nde.

“Onca şahesere rağmen yazmayı sürdürürüz. Bir yere varmayacağını bildiğimiz bir devamlılığın eline bırakırız kendimizi. Eğer tersi geçerli olsaydı Shakespeare’den, Dostoyevski’den, Kafka’dan, Joyce’tan sonra hiç kimse kalem oynatmaya, tek bir laf etmeye kalkmazdı.”

Bağlantı profilde.
...

Yavuz Yavuzer, yakın zamanda Sel Yayınları’ndan yayımlanan “Âlemciler” isimli öykü kitabının yazarı Zafer Doruk ile söyleşti.

Link bioda.

@zaferdoruk421 @1yavuzyavuzer @selyayincilik
...

Lydia Davis’in yeni kitabı Our Strangers’tan kadınlığın aşamaları ve bir kız çocuğundan bir kadına dönüşmenin kafa karıştırıcılığı üstüne bir yazı, “Hayatımdaki Yeni Şeyler” Yazı Işleri’nde. Müge Oskay çevirdi.

Bağlantı profilde.

@mugeoskay
...

Deniz Büyükbozkırlı, “Yalnızlara Özel Menemen” isimli öyküsüyle Yazı İşleri’nde!

“Menemenimi sahanıyla televizyon karşısındaki sehpaya taşıyorum. Ekranda adamın biri atölyesinde eyer yaparken atının geçirdiği kazayı, bacağındaki yarayı anlatıyor. Dünyaya at olarak gelmek ister miydim? Sağlam bir çifte atıp dört nala kaçmak? Aklım hep başka yerde, hep yanlış yerde…”

Link profilde.

@denizaybozkir
...

Şenay Eroğlu Aksoy, Boşluğun Kıyısı isimli öyküsüyle Yazı İşleri’nde!

Bağlantı profilde.

@senay.eroglu.aksoy
...

Salihcan Sezer, Cemil Kavukçu’nun yeni kitabı “Gölgeli Muhabbetler” üzerine yazdı.
Yazı İşleri’nden okuyabilirsiniz.

Bağlantı profilde.

@monbey
@canyayinlari
...

Senem Balaban, Olive Senior’ın “Lolipop” isimli öyküsünü Yazı İşleri için çevirdi.

Bağlantı profilde. 📌

@sen_emba_laban
...

Fırat Yılmaz, “Bamyasker” isimli yeni öyküsüyle Yazı İşleri’nde.

“Bamyaskerler hepinize söylüyom. Düzgünce diziliverin bakalım şimdi. Sen büyük bamyasker! Senin görevin en son kurumak. Sen kuruyunca tüm hepiniz kuruyacak. Öyle gelip, toplucam sizi. Oldu mu? ... Oldu komutanım Samet Paşa!”

Link bioda.

@firatyilmaz12
...

Yakın zamanda YKY’den yayımlanan “Ustam Diyorum Öldü” adlı kitabının ardından Makbule Aras Eyvazi ile Yavuz Yavuzer söyleşti. Link bioda.

@arasmakbule @1yavuzyavuzer @yky_yayinlari
...

Zeynep Rade`nin çevirisiyle "Bir Biyografi Yazarına Mektuplar - Joyce Carol Oates" şimdi Yazı-İşleri`nde. Link profilde. 📌
@zeyneprade
#birbiyografiyazarınamektuplar
...

Gülcan Ayral, Erkan Karaaslan’ın “Kaplumbağalar Ölmesin” kitabı üzerine yazdı.
Yazı İşleri’nde okuyabilirsiniz.

Bağlantı profilde.

@erkan__karaaslan
@gulcanayral
@selyayincilik
...

Çağlayan Güneş, “Son Akşam Yemeği” isimli öyküsüyle Yazı İşleri’nde!

@caglayn_gunes

Bağlantı profilde.
...

Taner Gülen, “Devr-i Alem” isimli yeni denemesiyle Yazı Işleri’nde.

“Özne…
Tarihin günah keçisi…
Bir yanlışlıklar örüntüsünün taşıyıcısı…
Şizofren, mahkûm, fahişe, sürgün, uyumsuz, hain…”

Link bioda.
...

Tuba Yavuz, Behçet Çelik’in Patikaların İyi Yanı kitabı üzerine yazdı.
Yazı İşleri’nde okuyabilirsiniz.

Bağlantı profilde.

@tubaoyku
@behcetcelik
@iletisimyayin
...

Anıl Mert Özsoy, “Derine… Daha Derine” isimli yeni öyküsüyle Yazı İşleri’nde.

“Her şey bu evde oldu.
İçimde sürekli yürüyen bir şey vardı. Tarif edemediğim, anlamlandıramadığım bir kıymık acısı, kâğıt kesiği, kirli bir çarşaf. İlk kez böyle oluyordu; kelimeler yetmiyordu. Önümde uzayan yolların biteceğini hissediyordum. Sonra ne yapacaktım, hiç. Dün çınlıyordu kulağımda. Manasız o uğultu.”

Link bioda.

@anlmertozsoy
...

Yazı İşleri


Künye

Yayın Yönetmeni

Murat Çelik


Yayın Kurulu

Duygu Değirmenci

Elif Yeşilkaya

Eris İnal

Fırat Yılmaz

Gülcan Ayral

Hatice Tosun

Müge Oskay

Salihcan Sezer

Tolga Esat Özkurt

Yavuz Yavuzer

İletişim

[email protected]

Press ESC to close